For et drøyt år siden fikk vi besøk hjemme hos mamma og pappa. Det viste seg å bli alt annet enn en lynvistitt, for katta som kom den gangen, er der fremdeles. Han flytta rett og slett inn, uten å spørre noen først.
Og når noen flytter inn, må de jo få et navn, for som en av tre katter, blir det litt forvirrende for både katt og menneske hvem vi mener når vi sier pus. Og siden dette var en hannpus, i motsetning til hunnpusene vi hadde fra før av, ble det veldig naturlig å kalle ham Ballo, fordi Ballepus, som var det opprinnelige forslaget, ble litt for lite sofistikert.
Men så dukket det plutselig opp enda en katt, slik det ofte gjør i landlige strøk. Det viste seg å være enda en hannkatt, og selv om denne katta ikke var fullt så freidig som Ballo, så var den også til slutt inne på vaskerommet for å få seg mat (vi har katteluke i døra). Og siden Ballo hadde fått navn, kunne vi ikke være dårligere med denne karen. Han og Ballo var ikke veldig gode venner, og derfor fikk han navnet Sandberg. Jeg vil si at navnet var ganske tilfeldig valgt, det kunne like godt ha blitt Sponheim eller Foss, men antakelig ikke Stoltenberg. Litt konsistent skulle det tross alt være.
Ballo og Sandberg fyker i tottene på hverandre så fort de får sjansen. Ballo har fått kløyvd begge ørene, og kommer stadig haltende og blodig inn i stua, uten at det ser ut til å gå utover humøret eller lysten til å kose. Vaskerommet er gang på gang fullt av blod og pelsrester etter å ha vært fight club på nattestid, og våre “egentlige” katter sniker seg rundt i sitt eget hus fordi de er redde for å bli angrepet av (slåss)kåte hannkatter.
Så pappa har bestemt seg. Sandberg må dø. Det er nå skuddpremie på Sandberg, for å sikre ro i heimen. Problemet er at det ikke er så lett å gå på kattejakt i en meter med snø, og derfor lever Sandberg fremdeles livets glade dager. (I tillegg til at pappa egentlig ikke er så morderisk, noe som resulterte i at Styggepus, den forrige hannkatta som luska rundt huset vårt hjemme, stadig skulle skytes, men allikevel levde ganske mange katteår før det faktisk skjedde.)
Så nå virker det som om pappa er ute på et politisk vendetta, selv om han egentlig bare skal prøve å kvitte seg med ei katte. Derfor vil jeg gjerne presisere at navnevalget ikke er politisk motivert, at det er tilfeldig at det er Sandberg som må gå, det kunne like godt ha vært Ballo, og at pappa er alt annet enn et notorisk kattemorder. Men hvis noen har lyst til å prøve å fange en vill hannkatt for å gi han politisk asyl, så er det bare å komme og prøve. Før det er for sent, naturligvis, men kjenner jeg min far rett, er det ikke noen grunn til å haste.

- Ballo, den gangen han hadde relativt hele ører. Sandberg lar seg ikke fotografere, men er nesten helt lik, bortsett fra en liten, hvit flekk under haka, noe som naturligvis gjør hele prosessen enda litt vanskeligere.
(Hvis du har kommet inn på dette innlegget ved å søke på kombinasjonen Sandberg+skuddpremie+politisk vendetta, vil jeg igjen understreke at dette er snakk om ei løskatte og at det er helt tilfeldig at disse kattene bærer samme navn som sentrale politikere. Dessuten kan jeg berolige med at pappa har både skyteprøve og våpenlisens, men at det går cirka 20 år mellom hver gang han skyter en elg på jakt, med andre ord er han ikke en særlig triggerhappy type.)







Siste kommentarer